Jaký způsob stanovení daně z převodu se vyplatí?

Od 1.1.2014 se mění způsob určení základu daně s převodu nemovitostí (nově daně z nabytí nemovitých věcí) a to především v možnosti pro plátce daně vybrat si zda si nechá vypracovat znalecký posudek sám, nebo si nechá vypočítat tzv. směrnou hodnotu nemovitosti finančním úřadem. Co se plátci daně vyplatí? Metodika výpočtu směrné hodnoty sice vychází z metodiky oceňování, ale je v konečném důsledku jiná a odlišná. Pojďme tedy zkusit porovnat ocenění nemovitosti dle vyhl. 3/2008 sb. (klasický odhad používaný doteď) a vyhlášky 419/2013 sb. o dani z nabytí nemovitých věcí (podle této vyhlášky bude vypočítávat finanční úřad směrnou hodnotu nemovitosti). Porovnáme běžnou  bytovou jednotku v panelovém domě, cenu znaleckého posudku budeme počítat 2500 Kč.

Posuzovaná bytová jednotka o velikosti 2+1 výměře 66 m2, po rekonstrukci v dobrém stavu, v zatepleném panelovém domě. K bytové jednotce patří podíl na domě a pozemcích (430 m2). Byt je na sídlišti krajského města.

Výsledná cena ze znaleckého posudku….1 010 150Kč (bytová jednotka + podíl na domě a pozemcích)

Výsledná směrná hodnota…1 453 770 Kč (bytová jednotka + podíl na domě a pozemcích)

Sjednaná cena (cena uvedená v kupní smlouvě) …. 1 050 000 Kč

Jak dopadne plátce daně při podání přiznání?

1. Nechá si vyměřit daň ze směrné hodnoty finančním úřadem. Musí tedy do patřičné lhůty podat daňové přiznání, ve kterém detailně popíše nemovitost a zároveň zaplatí zálohu na daň ve výši 4% z kupní ceny. Finanční úřad mu po nějaké době (která asi bude přímo úměrná počtu prodejů a zahlcenosti úřadu) zašle platební výměr na doplatek daně. Celkem tedy na dani zaplatí:

záloha 4% ze 840 000Kč…33 600Kč                                                                                     skutečná daň 4% ze 75% 1 453 770 Kč 43 613 Kč

2. Nechá si vyhotovit znalecký posudek. Daňové přiznání podá v patřičném termínu, jako přílohu k němu znalecký posudek a uhradí daň buď z kupní ceny nebo z ceny odhadní, dle toho, která je vyšší. Celkem tedy zaplatí:

skutečná daň 4% ze 840 000Kč…33 600Kč                                                                           znalecký posudek…. 2 500Kč                                                                                                 Celkem……….  36 100Kč  

Jaký je tedy u tohoto konkrétního bytu výsledek?

Při podání daňového přiznání se zpracovaným znaleckým odhadem ušetří poplatník daně  zhruba 7 500Kč na dani. Navíc a to je určitě také důležité, vše pro něj skončí podáním daňového přiznání a zaplacením daně, nemusí se tedy strachovat případným doplatkem ze strany finančního úřadu, který mu přijde za 6 měsíců a na který již třeba v té době nebude mít dost peněz.

Skutečnou praxi finančních úřadů ukáže jistě čas a prověří jí množství vyměřených daní.  Příště porovnáme běžný rodinný domek se zahradou.

autor: důmKV

Komentáře jsou uzavřeny