Méně peněz a větší spravedlnost. Zelená úsporám jde do druhého kola.

Ministerstvo životního prostředí oznámilo nové podmínky, za kterých bude rozdělovat dotace na zateplování či stavbu pasivních domů. Oproti předchozímu programu Zelená úsporám na žadatele čeká výrazně méně peněz, jen 1 miliarda korun oproti dřívějším dvaceti. Celý program bude provázet i větší administrativa. O dotace bude možné žádat od srpna.

V programu je zatím miliarda korun, další peníze slibuje ministerstvo přidat do konce roku. Při současných odhadech ceny povolenky by se mohlo jednat až o 800 milionů korun.

Ministerstvo cílí i na postižené povodněmi. “Žadatelé, kteří byli zasaženi povodněmi, budou mít možnost žádat za zvýhodněných podmínek. Například budou mít vyšší míru podpory na zateplení a výměnu oken o 20 procent,” uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Stejný bonus se týká i výměny zdroje tepla a zajištění odborného posudku a technického dozoru.

První výzva bude mířit jen na majitele a stavitele novýchrodinných domů. Polovina peněz půjde na zateplení, 15 procent na výstavbu pasivních domů, čtvrtina na výměnu vytápění na obnovitelné zdroje a desetina na instalaci solárních kolektorů na ohřev vody.

Podle náměstka Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Jaroslava Hrubeše bude nový program spravedlivější než předchozí. Například obyvatelé řadových domů dříve dostávali peníze podle podlahové plochy, takže byli znevýhodnění vlastníci na krajích řadovky. Nově se bude výše příspěvku počítat podle zateplené plochy. Podpora míří i na stavbu pasivních domů nebo na domy s téměř nulovou spotřebou energie.

Nová zelená úsporám bude také přísnější. Aby žadatel získal dotaci, bude muset zkombinovat více úsporných opatření než dosud. Třeba k výměně oken bude muset přidat i kompletní zateplení, tedy včetně obvodové stěny astřechy. “Kdo má kotel na uhlí, musí ho se zateplením vyměnit za nový ekologický. Chceme lidi motivovat k co největším úsporám, podle hesla čím lépe zateplíš, tím víc dostaneš,” dodal náměstek ministra životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Více administrativy pro úředníky

Oproti předchozímu programu nebude stát vybírat vůbec žádné banky, které budou s příjmem žádostí pomáhat. V první výzvě se čeká kolem pěti až osmi tisíc žádostí, které budou uspokojovány podle toho, v jakém pořadí přijdou. Start příjmu žádostí se čeká v srpnu. “Budou se podávat jen elektronicky. Kdo ji dřív podá, ten má větší šanci dotaci získat,” dodal Hrubeš. Peníze může dostat každý, kdo začal se zateplením či stavbou po 1. lednu letošního roku.

O Nové zelené úsporám se mluví už téměř rok, původně plánovalo ministerstvo podmínky vyhlásit už dříve. Spuštění programu, na který čekají majitelé domů i stavební firmy, brzdily podle Podivínského neshody mezi ministerstvy životního prostředí a financí.

“Bude to podstatně větší administrativníproces, protože dotace se budou vyplácet ze státní pokladny. U předchozího programu šly peníze přímo ze SFŽP,” přiblížil Podivínský. Podle něj je jisté, že jen MŽP bude muset přijmout navíc několik účetních a dalších zaměstnanců. Nově budou mít možnost do zelených dotací zasahovat i úředníci ministerstva financí. Žadatelů by se však větší administrativa neměla dotknout.

Financování Zelené úsporám je zatím nejasné

Předchozí Zelená úsporám se platila z prodeje emisních kreditů, které byly podle zákona příjmem SFŽP. Nová zelená úsporám je placená z výnosů prodeje emisních povolenek, které však legislativně spadají do příjmů státního rozpočtu, tedy ministerstva financí. To také bude přes státní pokladnu peníze vyplácet, i když program bude administrovat SFŽP.

“Snažili jsme se o byrokraticky jednodušší řešení, ale to neprošlo,” podotkl Podivínský. Podle něj by však neměli žadatelé větší administrativu pocítit, maximálně se může protáhnout doba zpracování žádosti. “Některé procesy skutečně zjednodušit nelze, nicméně důsledné trvání na dodržování zákona o rozpočtových pravidlech nelze nazvat zdržováním,” reagoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Autor:

Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/zelena-usporam-v-novem-0bs-/ekonomika.aspx?c=A130612_203020_ekonomika_ert

Komentáře jsou uzavřeny